جستجو در مقالات آموزشی

تسویه مدیریت‌شده

یکی از موارد مهمی که در تمام تراکنش‌های مالی مورد بحث قرار می‌گیرد مبحث تسویه حساب و تصفیه حساب است. اصطلاحا تصفیه حساب به توافق طرفین در مورد مانده حساب گفته می‌شود حتی اگر آن مانده نهایی دریافت یا پرداخت نگردیده باشد. اما زمانی که مانده حساب مورد تایید دو طرف دریافت یا پرداخت شد، تسویه حساب صورت گرفته است.

مورد دیگری که در تراکنش‌های مالی مهم است نحوه و شرایط مورد توافق در تسویه حساب می باشد. برخی از شرکت و سازمان‌ها بر اساس اعتبار سنجی انجام گرفته از مشتریان خود بازه زمانی خاصی جهت تسویه حساب آنها در نظر می گیرند که تحت شرایط تسویه می تواند شامل تخفیفات ویژه ای باشد.

در نرم افزار حسابداری حسابگر علاوه بر برگه دریافت و پرداخت وجه برای تسویه فاکتور از تسویه مدیریت شده برای تعریف نحوه تسویه و محاسبات تخفیفات متناسب با سیاست‌های هر سازمان می‌توان استفاده نمود.

برای استفاده از این امکان مراحل زیر را انجام دهید:

  • جهت تعیین تخفیف‌ها به ازای انواع پرداخت از داخل فاکتور دکمه «تسویه» و سپس «معرفی قوانین تسویه مدیریت‌شده» را کلیک نمایید.
  • در پنجره باز شده قادر هستید قوانین تسویه خود را تعریف نمایید.

توجه فرمایید که در این بخش از برنامه صفر روز بیانگر تسویه نقدی می‌باشد.

  • بر اساس اعتبار سنجی انجام شده برای هر مشتری می‌توان مدت زمان مشخص جهت تسویه معین نمود. برای این کار در منوی معرفی حساب‌ها تب اطلاعات جزئی، مدت زمان تعیین‌شده را در ماکزیمم فاصله تاریخ سررسید چک از روزوارد نمایید.
  • در نظر داشته باشید می‌توانید برای تخفیفات مورد نظر گروه‌بندی انجام دهید. برای این منظور از دکمه اعمال تخفیف و سپس تخفیف چندگانه معرفی گروه تخفیف استفاده نمایید. (که این قسمت در تخفیف چند گانه به طور کامل توضیح داده شده است.)
  • برای محاسبه تخفیفات مرتبط با تسویه پس از ثبت مشخصات فاکتور دکمه تسویه زیر فاکتور را کلیک می‌کنیم و بعد تسویه مدیریت‌شده را انتخاب می‌نماییم.

در این قسمت با توجه به ماکزیمم فاصله سررسید چکی که برای هر مشتری انتخاب کردیم قوانینی که قابلیت اعمال برای این مشتری را داشته باشند نمایش داده می‌شود.

در این فرم بر اساس مبالغ پرداختی مشتری و نوع پرداخت ایشان می‌توانید جدول مربوطه را پر نمایید و سیستم در فیلد مبلغ قابل پرداخت، بر اساس قوانین، محاسبه تخفیفات را انجام داده و مبلغ قابل پرداخت برای مشتری مشخص می‌شود.

  • بعد از تعیین مبالغ دکمه تایید را انتخاب نمایید.
  • نتیجه نهایی تسویه مدیریت‌شده در قسمت تخفیف چندگانه قابل مشاهده می‌باشد.

 

مسیر معرفی قوانین تسویه مدیریت شده

مسیر معرفی قوانین تسویه مدیریت شده

 

معرفی قوانین تسویه مدیریت شده

معرفی قوانین تسویه مدیریت شده

 

تعیین ماکزیمم فاصله تاریخ سر رسید چک از روز

تعیین ماکزیمم فاصله تاریخ سر رسید چک از روز

مسیر انتخاب تسویه مدیریت‌شده

مسیر انتخاب تسویه مدیریت‌شده

فرم تسویه مدیریت‌شده

فرم تسویه مدیریت‌شده

 

 

جهت آشنایی بیشتر با این امکان می‌توانید ویدئوی آموزشی زیر را مشاهده نمایید.

قبلی تخفیف چندگانه در نرم افزار حسابداری
بعدی تعریف محل در نرم افزار حسابگر
استفاده از مطالب سايت شایگان سیستم فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.
تمام حقوق برای شایگان‌سیستم (سهامی خاص) محفوظ است.
Copyright © 2022 shygunsys.net