جستجو در مقالات آموزشی

سریال کالا

برخی کسب و کارها، کالاهای خود را بر اساس یک شماره یکتا شناسایی می‌کنند که در هنگام خرید و فروش از این شماره ‎یکتا استفاده می‌‍نمایند. در نرم‌ افزار فروش حسابگر می‌توانید برای هر کالا یک شماره سریال اختصاصی تعریف نمایید و تمام عملیاتی که برای یک سریال کالا اتفاق می‌افتد را در سیستم ثبت و کنترل کنید. در هنگام تعریف سریال برای هر کالا می‌توانید برای هر شماره سریال، تاریخ شروع گارانتی و مدت گارانتی کالا را نیز مشخص کنید.

در حسابگر هر سریال می‌تواند دارای وضعیت‌های «جاری»، «حواله شده»، «در کنترل»، «سوخت شده»، «فروش رفته»، «مرجوعی به فروشنده» و «معیوب» باشد که این امکان برای فروشندگان سخت‌افزاری جهت اعمال گارانتی بسیار کاربردی می‌باشد.

برای استفاده از امکان سریال و گارانتی ابتدا باید استفاده از سریال را برای کالاها فعال کنید. برای این کار  از منوی اطلاعات پایه > معرفی کالاها > اطلاعات اقلام موجودی، پس از انتخاب کالا، تیک آیتم «سریال دارد» را فعال کنید. برای آشنایی با نحوه معرفی کالا می‌توانید به راهنمای آن مراجعه کنید.

فعال کردن پارامتر سریال دارد برای کالاها در حسابگر

فعال کردن پارامتر سریال دارد برای کالاها

برای اختصاص سریال‌ به کالاها در هنگام صدور فاکتور خرید یا رسید انبار از قسمت پایین فاکتور، بر روی دکمه «سریال» کلیک کنید.

تعیین سریال کالاها در فاکتور خرید حسابگر

تعیین سریال کالاها در فاکتور خرید

در فرم باز شده در زبانه سریال‌های مربوط به ردیف فاکتور، می‌توانید سریال مرتبط با ردیف انتخاب شده را مشاهده کنید و همچنین سریال کالاهای فاکتور را تعریف نمایید. برای ثبت سریال کالاها در جدول این فرم یک ردیف جدید ایجاد کنید. در ستون شماره سریال، شماره سریال کالا را وارد کنید. در ستون گارانتی کننده، نام حساب گارانتی کننده کالا را از لیست حسابها انتخاب کنید. در ستون تاریخ شروع گارانتی، تاریخ شروع گارانتی و در ستون مدت گارانتی، تعداد روز گارانتی کالا را وارد کنید.

تعیین سریال و گارانتی کالا در حسابگر

تعیین سریال و گارانتی کالا

در صورتی که تعداد سریال‌های کالا زیاد است و دارای توالی می‌باشند از منوی بالای این فرم بر روی دکمه «ایجاد» کلیک کنید.

 

در فرم باز شده در قسمت «از سریال» سریال شروع را وارد نمایید. بعد از تعیین سریال شروع، سریال انتهایی به صورت اتوماتیک بر اساس مقدار فاکتور در بخش «تا سریال» نمایش داده می‌شود.

ایجاد سریال کالا در حسابگر

ایجاد سریال کالا

در قسمت گارانتی کننده، حساب گارانتی کننده کالا را انتخاب کنید. در قسمت تاریخ شروع گارانتی، تاریخ شروع گارانتی و در قسمت مدت گارانتی، تعداد روز گارانتی کالا را وارد کنید. در قسمت شرح نیز می‌توانید شرح مرتبط با سریال کالاها را وارد نمایید. جهت ایجاد سریال‌ها بر روی دکمه ایجاد کلیک کنید.

ایجاد سریال کالاها در حسابگر

ایجاد سریال کالاها

تعریف سریال کالاها به صورت متوالی در حسابگر

تعریف سریال کالاها به صورت متوالی

نکته: در صورتی که بخواهید یک سریال به چند کالا اختصاص داده شود در قسمت «تعداد برای سریال مشابه»، تعداد مورد نظر برای سریال مشابه را تعیین کنید. برای استفاده از این آیتم ابتدا باید از بخش پارامترهای سریال کالا پارامتر «نوع کنترل سریال تکراری» را بر روی بدون کنترل تنظیم نمایید که در ادامه پارامترهای سریال کالا توضیح داده می‌شود.

در زبانه «سریال‌های مربوط به فاکتور» می‌توانید لیست سریال‌های مرتبط با فاکتور را مشاهده نمایید.

لیست سریالهای مربوط به فاکتور در حسابگر

لیست سریال های مربوط به فاکتور

برای ثبت فروش کالاهای دارای سریال در فرم فاکتور فروش پس از ورود ردیف فاکتور دکمه «سریال» را از قسمت پایین فاکتور کلیک کنید.

انتخاب سریال کالا در فاکتور فروش در حسابگر

انتخاب سریال کالا در فاکتور فروش

در فرم بازشده، یک سطر جدید ایجاد کنید. در ستون شماره سریال می‌توانید به صورت دستی یا با استفاده از دستگاه بارکدخوان، سریال‌های مورد نظر را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که نحوه انتخاب سریال کالا در تمامی فاکتورها دقیقا مشابه توضیحات داده شده می‌باشد.

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد هر سریال کالا می‌تواند یکی از حالت‌های «جاری»، «حواله شده»، «در کنترل»، «سوخت شده»، «فروش رفته»، «مرجوعی به فروشنده» و «معیوب» داشته باشد که در ادامه هر مورد توضیح داده می‌شود.

وضعیت «جاری»: سریال خریداری شده و آماده فروش است.

وضعیت «حواله شده»: برای کالا حواله انبار صادر شده است.

وضعیت «فروش رفته»: سریال فروخته شده و از انبار خارج شده است.

وضعیت «در کنترل»: سریال فروخته شده مرجوع شود و مشخص نباشد که کالا سالم است یا نه.

وضعیت «معیوب»: کالا دارای اشکال می‌باشد.

وضعیت «سوخت شده»: کالا با آن سریال وجود دارد ولی قابل استفاده نیست.

وضعیت «مرجوعی به فروشنده»: کالا به فروشنده اصلی برگشت شده است.

برای مشاهده وضعیت سریال کالاها از منوی اطلاعات پایه > معرفی کالاها > اطلاعات اقلام موجودی را انتخاب نمایید. در فرم باز شده در زبانه لیست سریالها، در بخش کد کالا، کد یا نام کالا را انتخاب نمایید. بعد از انتخاب کالا، لیست سریال‌های مرتبط با کالا در جدول این زبانه نمایش داده می‌شود.

مشاهده و تغییر وضعیت سریال کالاها در حسابگر

مشاهده و تغییر وضعیت سریال کالاها

برای تغییر وضعیت سریال می‌توانید بر روی ردیف مورد نظر دابل کلیک کنید. در فرم باز شده در قسمت وضعیت می‌توانید وضعیت سریال را تغییر دهید.

تغییر وضعیت سریال کالا در حسابگر

تغییر وضعیت سریال کالا

پارامترهای سریال کالا

جهت تعیین تنظیمات مربوط به سریال کالا از منوی شرایط محیطی > پارامترهای سریال کالا را انتخاب نمایید.

پارامترهای سریال کالا در حسابگر

پارامترهای سریال کالا

۱- ورود سریال کالا در فاکتور اجباری باشد: با فعال کردن این پارامتر ورود سریال کالا برای کالاهای دارای سریال در هنگام صدور فاکتور اجباری می‌شود.

۲- در فاکتور فروش بجای کد و نام کالا سریال کالا پرسیده شود: درصورتی که می‌خواهید هنگام فروش کالا کد یا نام کالا پرسیده نشود و مستقیما لیست سریال کالاها باز شود، تیک مربوط به این پارامتر را فعال کنید.

۳- سریال کالا دارای مقدار باشد: با فعال کردن این پارامتر می‌توانید در زمان معرفی سریال برای هر سریال مقدار۱، مقدار۲ مشخص کنید.

۴- سریال‌های که موجود نیستند قابل فروش باشد: با فعال کردن این پارامتر، امکان فروش سریال‌هایی که موجود نیستند هم وجود دارد.

۵- بعد از چاپ فاکتور لیست سریالهای مربوطه چاپ شود: با فعال کردن این پارامتر پس از چاپ فاکتور، لیست سریال‌ها چاپ می‌شود.

۶- نوع فرم چاپ سریال:  با استفاده از این پارامتر می‌توانید نوع فرم چاپ سریال را تعیین کنید.

 

۷- نوع کنترل سریال تکراری: با استفاده از این پارامتر می‌توانید با استفاده از سه حالت پیغام داده شود، جلوگیری شود و بدون کنترل، ورود سریال تکراری را کنترل نمایید.

۸- لیست انتخاب سریال کالاها در فاکتور باز نشود: با فعال کردن این پارامتر، در فاکتورها برای کالاهای سریال دار، لیست سریال کالاها نمایش داده نمی‌شود. (در صورتی که جهت خواندن سریال کالاها از دستگاه بارکدخوان استفاده می‌کنید می‌توانید از این پارامتر استفاده نمایید.)

۹- نوع کنترل تاریخ گارانتی در برگشت از فروش: با استفاده از این پارامتر با استفاده از سه حالت پیغام داده شود، جلوگیری شود و بدون کنترل، می‌توانید نحوه کنترل تاریخ گارانتی کالا در زمان برگشت از فروش را مشخص نمایید.

۱۰- لیست سریالها بر اساس تاریخ پایان گارانتی باشد: با فعال کردن این پارامتر، در فاکتورها لیست سریال‌ها بر اساس تاریخ انقضای کالاها مرتب خواهد شد یعنی کالاهایی که تاریخ گارانتی آن‌ها زودتر است در ابتدای لیست قرار می‌گیرند.

قبلی تغییر وضعیت چک‌ها به صورت دسته‌جمعی
بعدی ارتباط اتوماتیک بین کالاها / انبار و مراکز هزینه در نرم افزار حسابداری
استفاده از مطالب سايت شایگان سیستم فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.
تمام حقوق برای شایگان‌سیستم (سهامی خاص) محفوظ است.
Copyright © 2021 shygunsys.net - IS