جستجو در مقالات آموزشی

فاکتور رسمی

فاکتور، سندی تجاری است که فروشنده آن را برای خریدار صادر می‌کند. در هر فاکتور اطلاعات محصولاتی که در معامله به فروش رسیده شامل تعداد محصولات، قیمت، تخفیفات یا خدماتی که فروشنده در اختیار خریدار قرار داده است، درج می‌شود که با آن فرآیند خرید ثابت می‌شود.

بر اساس ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم تمامی اشخاص حقوقی و صاحبان سرمایه از سال ۱۳۹۱ موظف‌اند که در صورت عرضه کالا یا خدمات موضوع این قانون، صورتحساب‌های خود را مطابق  با فرمت تعیین شده طبق ماده ۱۹ قانون ارزش افزوده که شامل اطلاعات طرفین معامله به ترتیبی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تعیین و اعلام می‌شود، صادر و مالیات متعلق را در ستون مخصوص درج و وصول نمایند و در زمان مقرر آن را به سازمان امور مالیاتی ارسال نمایند. این صورتحساب با نام فاکتور رسمی شناخته می‌شود و مودیان مشمول این قانون موظف‌اند در زمان مقرر تمامی صورتحساب‌های خود را به سازمان امور مالیاتی تحت عنوان گزارشات فصلی ارائه نمایند.

همانطور که در ماده ۱۹ قانون ارزش افزوده گفته شده است، فاکتور رسمی مورد تایید دارایی باید شامل موارد زیر باشد:

– شماره سریال: شماره سریال که باید با رنگ قرمز و متمایز از دیگر اطلاعات درج شود.

– اطلاعات طرفین معامله: ثبت اطلاعات کد اقتصادی، شماره ثبت، شناسه ملی یا کد ملی، کد پستی و آدرس، تلفن مربوط به هر دو طرف معامله به صورت کامل.

– ثبت مالیات مربوط به کالا و خدمات معامله شده: در هر فاکتور رسمی باید لیست کالاهای فروخته شده یا خدمات انجام شده به همراه مالیات بر ارزش افزوده مربوط به آن درج می‌شود.

– مهر و امضای فروشنده

توجه داشته باشید که در صورت استفاده از نرم افزار حسابداری می‌توانید با ارسال نامه به اداره امور مالیاتی و اعلام نرم افزار حسابداری مورد استفاده با دریافت تاییدیه از آن سازمان، از فاکتورهایی که نرم‌افزار حسابداری در اختیارتان قرار می‌دهد، استفاده نمایید.

برای خرید و فروش اقلام مورد نیاز مشتری یا ورود و خروج کالا از انبار در نرم افزار حسابداری حسابگر می‌توانید از فاکتور خرید یا فروش استفاده نمایید که در این صورت بعد از ثبت فاکتور خرید موجودی انبار افزایش و با ثبت فاکتور فروش از موجودی انبار کاسته می‌شود و متناسب با پیش‌فرض‌های تعریف شده در سیستم سند مربوط به آن‌ها صادر می‌شود.

توجه داشته باشید که در هنگام معرفی کالا در سیستم حسابداری حسابگر می‌توانید درصد ارزش افزوده مربوط به کالاها را با توجه به قوانین سازمان امور مالیاتی تعیین نمایید. چنانچه برای کالای انتخاب شده در فاکتور، ارزش افزوده را فعال کرده باشید در زمان صدور فاکتور، مالیات تعریف شده در فاکتور اعمال می‌شود.

در ادامه نمونه یک فاکتور رسمی با استفاده از نرم‌افزار حسابداری حسابگر قرار داده شده است.

فاکتور رسمی فروش با نرم افزار حسابداری حسابگر

فاکتور رسمی

معمولا سازمان‌ها از هر فاکتور رسمی ۳ نسخه چاپ می‌کنند که یک نسخه در اختیار خریدار قرار داده می‌شود، یک نسخه در زمان مقرر به اداره امور مالیاتی ارسال می‌شود و نسخه آخر جهت بایگانی، ضمیمه اسناد می‌شود.

در صورتی که بخواهید فاکتور فروش ثبت شده در نرم افزار حسابداری حسابگر را حذف یا ابطال نمایید، می‌توانید از دکمه موجود در بالای فاکتور فروش استفاده نمایید که در این صورت اسناد مربوط به فاکتور ابطال شده، به صورت اتوماتیک حدف می‌شوند.

فاکتور فروش در نرم افزار حسابداری حسابگر

فاکتور فروش

قابل توجه است که در برنامه حسابگر بعد از ثبت فاکتور خرید یا فروش می‌توانید فاکتورهای مرجوعی خود را نیز در سیستم ثبت نمایید.

 

قبلی جدول حقوق و مزایا سال ۱۴۰۰
بعدی چک و انواع چک
استفاده از مطالب سايت شایگان سیستم فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.
تمام حقوق برای شایگان‌سیستم (سهامی خاص) محفوظ است.
Copyright © 2022 shygunsys.net