جستجو در مقالات آموزشی

گزارشات فصلی

بر اساس ماده ۱۶۹ تمامی اشخاص حقوقی و صاحبان سرمایه از ابتدای سال ۱۳۹۱ موظف به صدور صورتحساب خرید فروش کالا و خدمات خود مطابق با نمونه‌های اعلام‌شده در اجرای ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم و ماده ۱۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده از سوی سازمان امور مالیاتی کشور هستند. قانون ارسال گزارشات فصلی به‌منظور شفاف‌سازی اطلاعات اقتصادی و توسعه عدالت اقتصادی وضع شده است.

مشمولین اجرای دستورالعمل ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم به شرح زیر هستند:

  • اشخاص حقوقی: شرکت‌های تجاری و غیر تجاری و موسسات و سازمان‌های عمومی، دولتی و شهرداری‌ها و موسسات وابسته به آن‌ها
  • اشخاص حقیقی: صاحبان مشاغل موضوع بند (الف) و (ب) ماده ۹۵ قانون مالیات‌های مستقیم.

مشاغل موضوع بند (الف): صاحبان اینگونه مشاغل که به‌موجب قانون، مکلف به ثبت فعالیت‌های شغلی خود در دفاتر روزنامه و کل موضوع قانون تجارت هستند.

مشاغل موضوع بند (ب): صاحبان اینگونه مشاغل که به‌موجب قانون، مکلف به ثبت فعالیت‌های شغلی خود در دفاتر درآمد و هزینه می‌باشند .

این مودیان موظف‌ به دریافت شماره اقتصادی از سازمان امور مالیاتی کشور هستند. به منظور دریافت شماره اقتصادی باید به سایت سازمان امور مالیاتی کشور مراجعه نمایید.

توجه داشته باشید اشخاص حقیقی که دارای واحدهای شغلی متعدد و مستقلی هستند موظف‌اند برای هر محل شغلی خود شماره اقتصادی مجزا دریافت کنند و بدون داشتن شماره اقتصادی هیچ کدام از مدارک ارسالی به سازمان امور مالیاتی مورد پدیرش قرار نمی‌گیرد.

در صورت وجود هر گونه تغییر از جمله انحلال، تغییر نام، تغییر شغل، تغییر نشانی یا سایر موارد مودی موظف است که تغییرات به وجود آمده را ظرف مدت یک ماه از تاریخ تغییرات به سازمان امور مالیاتی اعلام نمایند.

مودیان ذکر شده برای این ماده موظف‌اند که در صورتحساب‌های خود شماره اقتصادی طرفین معامله خود را ذکر نمایند و همچنین فهرست صورت معاملات فصلی (سه ماهه) خود را تا چهل و پنج روز (۴۵ روز) بعد از پایان هر فصل به سازمان امور مالیاتی ارائه نمایند و در صورتی که در زمان مقرر برای هر فصل مدارک لازم ارسال نشود همچنین اگر موارد ارسالی مانند الزامات و فرمت‌های تعیین شده مورد پذیرش اداره دارایی نباشد مودیان مشمول جریمه خواهند شد.

قابل ذکر است که شرکت شایگان سیستم با توجه به ارائه نرم افزارهای مالی و حسابداری در این زمینه نیز گام موثری برداشته و توانسته است در نرم افزارهای خود گزارشی را تحت عنوان ” تهیه گزارشات ۳ ماهه دارایی ” جهت ارائه معاملات فصلی خرید و فروش کالا و خدمات، پیاده سازی نماید که می تواند مودیان مذکور را جهت ارائه گزارشات فصلی خود کمک نماید.

قبلی وظایف کمک حسابدار، حسابدار و حسابدار ارشد در شرکت‌ها چیست؟
بعدی مالیات بر ارزش افزوده چیست؟
استفاده از مطالب سايت شایگان سیستم فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.
تمام حقوق برای شایگان‌سیستم (سهامی خاص) محفوظ است.
Copyright © 2022 shygunsys.net