جستجو در مقالات آموزشی

حسابداری و سیستم حسابداری

همه ما در زندگی روزمره خود به نحوی با حسابداری سر و کار داریم. در ساده ترین حالت، مادر یک خانواده را در نظر بگیرید که در ابتدای هر ماه مبلغی را به عنوان درآمد در دست دارد که تمام پرداختی‌های لازم برای مخارج زندگی در طول ماه را با استفاده از این مبلغ (درآمد) پرداخت می‌کند و تمامی مبالغی که خرج می‌شود مانند خرید مواد غذایی، قبوض آب، برق و… را در دفتر خود یادداشت می‌کند تا در هر لحظه بتواند لیست تمامی پرداختی‌های خود را مشاهده نماید و با استفاده از این گزارش و مبلغ باقی مانده درآمد، تصمیمات مربوط به خرید و اجتناب از خرید را راحت تر اتخاذ نماید. در واقع در این مثال، مادر خانواده در حال انجام وظیفه اساسی یک حسابدار برای مدیریت امور حسابداری خانه است.

در ادامه به معرفی حسابداری، اصول حسابداری و سیستم حسابداری می پردازیم.

به مجموعه ‌ای از رشته ‌های علمی مانند حسابرسی، مالیات بندی، تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی و حسابداری مدیریت، حسابداری گفته می‌شود که شامل ثبت، محاسبه، تفسیر و انتشار داده ‌های مالی است. در واقع اطلاعاتی (اطلاعات دارای ماهیت مالی) که برای تصمیم‌گیری در رابطه با تصمیمات مالی هر واحد سازمانی (شرکت) سودمند واقع شوند را در اختیار سازمان قرار می‌دهد و دارای انواع متفاوت زیر است:

حسابداری مالی (مباحث مربوط به ثبت و کنترل امور مالی و تهیه گزارشات مالی)

حسابداری دولتی (مباحث مربوط به مدیریت حساب‌ و پرداخت‌‌های بخش‌های دولتی)

حسابداری مدیریت (در این نوع گزارشات در اختیار مدیران ارشد و داخلی شرکت قرار داده می شود تا با استفاده از آن‌ها بتوانند برای وضعیت آینده کسب و کار خود تصمیم گیری‌های مفیدی داشته باشند)

حسابداری صنعتی یا بهای تمام ‌شده (مباحث مربوط به محاسبه قیمت تمام شده محصولات و نظارت بر تولید محصولات و فرمول‌های ساخت)

حسابداری مالیاتی (مباحث مربوط به قوانین و مقررات مالیاتی مربوط به اداره دارایی به عنوان مثال مقدار مالیات پرداختی به اداره دارایی و ارائه راهکار‌هایی در چارچوب اداره برای کاهش مالیات)

به مقررات و رهنمودهای حسابداری که شیوه تعیین ارزش دارایی ‌ها، زمان شناسایی درآمد و شیوه محاسبه هزینه‌ها را شامل می شود، اصول حسابداری گفته می شود.

حسابداری و سیستم حسابداری

حسابداری و سیستم حسابداری

روش‌ها و استانداردهایی که در حسابداری رعایت می‌شوند تا به وسیله آن بتوان رویدادهای مالی را جمع آوری، طبقه بندی، ثبت و از آن‌ها گزارش تهیه نمود را سیستم حسابداری گویند. یک سیستم حسابداری به منظور ضبط سیستماتیک و جامع معاملات مالی مربوط به یک کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع به روند خلاصه سازی، تجزیه و تحلیل، گزارش معاملات و صورت‌های مالی به سازمان‌ های نظارتی، تنظیم کننده‌ها و اشخاص نیز اشاره دارد.

صورت های مالی هر کسب و کار خلاصه عملیات شرکت ها است که وضعیت مالی و جریان نقدی را در یک دوره خاص خلاصه می کند در واقع خلاصه ای صریح از صدها هزار معاملات مالی است که در طی یک دوره جریان داشته است که نرم افزار حسابداری آن را در اختیار کسب و کارها قرار می دهد.

نرم افزار حسابداری یک نسخه رسمی و کارآمد برای مدیریت کسب و کارها است که از آن برای سازماندهی اطلاعات مالی خود استفاده می کنند در واقع به صاحبان شرکت‌ها کمک می‌کند تا اطلاعات مالی خود را در هر لحظه با استفاده از گزارشات مفیدی که در اختیارشان قرار می‌دهد، کنترل کنند و با استفاده از این گزارشات تصمیم‌گیری‌های به موقعی را داشته باشند. در حسابگر با استفاده از امکان داشبورد مدیریتی می‌توان به صورت بصری، نکات مهمی را برای نظارت بر سلامت کسب و کار و تحلیل اطلاعات مالی مجموعه در اختیار داشت در واقع با داشبورد حسابگر می توان یک نمایه واقعی در مورد فاکتورها، جریان نقدی، حساب‌های دریافتی و پرداختنی، سود و زیان و… را مشاهده نمود. همچنین می‌توانید با استفاده از «گزارشات کلی شرکت» از وضعیت روند کسب و کار خود درک کاملی به دست آورید.

نرم افزارهای حسابداری می‌توانند با توجه به نوع نیاز کسب و کارها در انواع و امکانات متفاوت، در سطوح کوچک، متوسط و بزرگ ارائه گردد. نرم افزار جامع مالی حسابگر نرم افزاری یکپارچه شامل بخش‌های حسابداری، انبارداری، خرید و فروش، دفتر چک و خزانه داری، دفتر قسط، نمایندگان فروش و ویزیتورها، تولید و قیمت تمام شده محصولات و… است که این برنامه به‌گونه‌ای طراحی شده است که مناسب برای استفاده شرکت‌های بازرگانی و خدماتی، پخش‌های عمده و مویرگی، پیمانکاران و مشاوران، تولید کنندگان و فعالان بخش صنعت، پایانه‌های پر فروش و… می‌باشد.

قبلی معرفی رشته حسابداری
بعدی وظایف کمک حسابدار، حسابدار و حسابدار ارشد در شرکت‌ها چیست؟
استفاده از مطالب سايت شایگان سیستم فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.
تمام حقوق برای شایگان‌سیستم (سهامی خاص) محفوظ است.
Copyright © 2021 shygunsys.net - IS