راهنمای تغییرات مورد نیاز در اطلاعات جهت تهیه فایل صورت معاملات فصلی (TTMS) سال ۹۶

درصورت نیاز ابتدا راهنمای تهیه فایل صورت معاملات فصلی (TTMS) سال ۹۶ را مطالعه فرمایید

 

اطلاعات شرکت: از منوی اطلاعات پایه > تعریف مشخصات شرکت، اطلاعات شرکت را تکمیل نمایید.

اطلاعات فاکتورها: درTTMS  سال ۱۳۹۶، اطلاعات فاکتورهایی که مربوط به صادرات و واردات است در جداول جداگانه‌ای آماده می‌شود که نام آن‌ها Saderat  و Varedat است. چنانچه فاکتور خرید و فروش ارزی (معاملات خارج از کشور) دارید که میخواهید اطلاعات آن فاکتورها در دسته‎بندی واردات و صادرات معاملات سه‌ماهه قرار گیرد، تیک مربوط به «برای صادرات/واردات» را در فاکتور خرید و فروش مربوطه فعال نمایید.

راهنمای گزارشات فصلی دارایی

نوع ارز فاکتور: نوع ارز از منوی اطلاعات پایه > اطلاعات ارزی > تعریف واحدهای ارزی، قابل اصلاح است. لطفا نوع ارز را طبق جدول دارایی کنترل و در فاکتورهای خرید و فروش ارزی تعیین نمایید.

اطلاعات مربوط به کالاها: در معرفی کالاها، اطلاعات جزیی کالا، فیلدی تحت عنوان «سرفصل حساب» برای ارسال به TTMS سال ۱۳۹۶اضافه شده است. این سرفصل‌ها شامل مواردی مانند کالای بازرگانی، دارایی‌ها، محصول تولیدی، مواد اولیه، ضایعات و … است. این سرفصل‌ها برای هر کالا بر اساس نوع درآمد ایجادشده برای آن بنگاه باید مشخص شود. به طور مثال یک شرکت بازرگانی عموما کالای فروش رفته‌اش کالای بازرگانی است و چنانچه یکی از اموال و دارایی‌های شرکت را بفروشد، فاکتور فروش آن کالا باید دارای ردیف‌های کالایی باشد که سرفصل آن دارایی‌ها است. اگر یک کارخانه فاکتور فروش صادر می‌کند، ممکن است کالای فروش‌رفته محصول تولیدی خود، ضایعات یا مواد اولیه‌اش باشد. در این صورت سرفصل کالای مورد استفاده باید محصول تولیدی، ضایعات یا مواد اولیه باشد.

راهنمای گزارشات فصلی دارایی

طرف حساب فاکتور: تکمیل بعضی از اطلاعات برای ارسال به TTMS سال ۱۳۹۶ طبق جدول دارایی الزامی است. برای تکمیل این اطلاعات به برگه اطلاعات جزیی معرفی حساب مراجعه نمایید. از جمله این اطلاعات می‌توان نام استان و نام شهر طرف حساب، نوع حساب، نوع خریدار/ فروشنده در دارایی را نام برد.

راهنمای گزارشات فصلی دارایی

ارسال اطلاعات: در برنامه حسابگر از قسمت منوی گزارشات > تهیه گزارشات سه ماهه دارایی> اطلاعات سال ۹۶ به بعد > یکی از فرم‌های سه‌ماهه خرید یا فروش را انتخاب نمایید. لازم به ذکر است قسمت مربوط به اطلاعات امتناع در سال ۹۶ حذف شده است. از آنجاییکه نحوه‌ی تسویه در فایل جدید دارایی مطرح شده است، هنگام ارسال اطلاعات به TTMS سال ۹۶ باید نوع تسویه فاکتور مشخص شود. برای راحتی کار با توجه به اینکه بیشترین نوع تسویه شما از کدامین از انواع نقد/ چک/ تهاتر/ حساب‌های پرداختنی یا دریافتنی / سایر بوده است می‌توانید با انتخاب و تیک، نوع تسویه پیش‌فرض فاکتورها را برای ارسال مشخص نمایید. در این صورت تمامی فاکتورها دارای نوع تسویه تیک‌شده خواهند بود. شما می‌توانید بیش از یک نوع تسویه را نیز تیک نمایید. پس از ایجاد فایل و انتخاب فایل اکسس در سامانه صورت معاملات فصلی، مورد به مورد هر فاکتوری که نحوه‌ی تسویه آن متفاوت است را در قسمت مربوطه (اطلاعات خرید یا فروش) اصلاح نمایید. امکان نوع تسویه پیش‌فرض برای تسریع کار شما در برنامه اعمال شده است. پس از ورود به منوی گزارشات سه‌ماهه دارایی، با کلیک بر روی دکمه «فایل دارایی» فایل مورد نظر تولید خواهد شد. در سامانه صورت معاملات فصلی، منوی «انتخاب فایل اکسس» را کلیک کرده و فایل ایجادشده را طبق مسیر تعریف‌شده انتخاب نمایید. بعد از این مرحله می‌توانید از قسمت ورود اطلاعات خرید و فروش، صحت اطلاعات را بررسی کنید و سپس مراحل ارسال را تکمیل نمایید.

راهنمای گزارشات فصلی دارایی

راهنمای گزارشات فصلی دارایی

مسیر فایل اکسس ایجادشده: در مسیر نصب برنامه در فولدر SeasonalReport برای هر شرکت ایجادشده، یک فولدر به نام خلاصه شرکت ایجاد می‌شود. در داخل این فولدر، به ازای هر سال مالی یک پوشه ایجاد می‌شود و در این فولدر به ازای فصل‌های بهار، تابستان، پاییز و زمستان به تعریف فولدرهایی با نام‌های ۱، ۲، ۳ و ۴ ایجاد خواهد شد. به عنوان نمونه فایل TTMS مربوط به فصل بهار ۹۶ برای شرکتی با نام خلاصه ۰۰۰۱ که سال ۹۶ دومین سال مالی آن می‌باشد در مسیر زیر ایجاد خواهد شد:

مسیر نصب برنامه\SeasonalReport\نام خلاصه شرکت\دوره مالی\فصل مربوطه

Program Files (x86)\Shygun\Ca\SeasonalReport\0001\02\1

نکته: در صورت معاملات فصلی قبل از سال ۹۶، نیازی به ثبت شماره صورت‌حساب و تاریخ آن نبوده است و کلیه معاملات مربوط به یک شخص/شرکت به صورت تجمعی، قابل ارسال بوده است. اما در TTMS سال ۹۶، ثبت شماره صورتحساب (شماره فاکتور) و تاریخ صورتحساب اطلاعات فروش عموما الزامی می‌باشد.

نکته: چنانچه نوع خریدار شما، مودی مشمول ثبت‌نام در نظام مالیاتی باشد، نیازی به ثبت شماره صورتحساب و تاریخ فاکتور نیست. بنابراین در برنامه حسابگر  فاکتورهای اینگونه مودیان بدون شماره و تاریخ فاکتور به فایل دارایی ارسال می‌شود.

نکته: چنانچه نوع خریدار شما، مودی مشمول ثبت‌نام در نظام مالیاتی باشد، تکمیل نحوه دریافت وجه معامله و انتخاب سرفصل حساب برای کالا الزامی می‌باشد.

نکته: لطفا توجیهات سیستم و آخرین تغییرات سامانه صورت معاملات فصلی را مطالعه فرمایید تا در هنگام ارسال اطلاعات با مشکل مواجه نشوید.

نکته: برنامه حسابگر فقط اطلاعات مربوط به جداول خرید و فروش و صادرات/واردات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و چنانچه در کسب‌وکار شما نیاز به ثبت سایر اطلاعات داشته باشید باید اطلاعات مربوطه را در سامانه ارسال صورت معاملات فصلی در قسمت مربوطه به صورت موردی تکمیل نمایید.

نکته: معاملات چندوجهی (حمل و نقل بار، حمل و نقل مسافر، حق العمل‌کاری و بیمه) صرفا توسط افراد واسط در موضوع از جمله شرکت‌های حمل و نقل بار، نمایندگی‌های فروش بلیط هواپیما و قطار و اتوبوس، حق‌العمل‌کارها، نمایندگی‌های بیمه و کارگزار، تکمیل و ارسال می‌گردد و بیمه‌گر و بیمه‎گزار، شرکت‌های هواپیمایی و دیگر اشخاص حسب مورد اقلام اطلاعاتی خرید و فروش را تکمیل و ارسال خواهند نمود.

نکته: از آنجاییکه عموم کاربران حسابگر فاکتورهای خرید و فروش ریالی و یا ارزی برای معاملات کالایی دارند به همین دلیل بنگاه‌های حمل بار و بیمه گزار و… باید موردی فاکتورهای مربوطه و اطلاعات قراردادها را در سیستم دارایی وارد نمایند.