راهنمای تهیه فایل صورت معاملات فصلی (TTMS) سال ۹۶

بیلد ۵۰۸ و جدیدتر حسابگر (Cyber Account)

این راهنما جهت استفاده در نرم‌افزار حسابداری و نرم‌افزار مالی حسابگر شایگان سیستم می‌باشد.

نکته مهم: کلیه اطلاعات و توضیحات آمده در این راهنما بر اساس دستورالعمل‌ها و آخرین تغییرات در پرتال سازمان امور مالیاتی (سامانه صورت معاملات فصلی) تا پایان تیر ۹۶ و بر اساس ورژن ۴۰۲۲_TTMS می‌باشد. کاربران گرامی می‌بایست آخرین فایل TTMS و تغییرات مربوطه را با مراجعه به پرتال سازمان امور مالیاتی دریافت نمایند.

 

جهت تهیه  فایل صورت معاملات فصلی TTMS نسخه سال ۱۳۹۶، با استفاده از برنامه حسابگر مراحل زیر را دنبال نمایید:

۱ – ابتدا آخرین نسخه فایل TTMS را از سایت سازمان امور مالیاتی دریافت نمایید. در حال حاضر ورژن ۴۰۲۲_TTMS در این سایت موجود می‌باشد. فایل مذکور را می‌توانید از لینک زیر دریافت نمایید:

دریافت نرم افزار غیر بر خط نسخه ۴٫۰٫۲٫۲ سال ۱۳۹۶ (به روز رسانی ۱۳۹۶/۴/۲۶)

۲ – پس از دریافت فایل (zip)، فایل مذکور را که فشرده است، Extract نمایید. در فولدر ایجادشده دو فایل اکسس (.mdb) و یک فایل اجرایی (نرم افزار ارسال صورت معاملات فصلی) وجود دارد. لطفا فایل TTMS_91Ta95 را به TTMS و فایل TTMS_96 را به TTMS96 تغییر نام دهید و سپس این دو فایل را در مسیر نصب برنامه در فولدر TaxDB کپی نمایید. یعنی در فولدر TaxDB باید دو فایل TTMS (برای سال‌های قبل از ۹۶) و TTMS96 (مخصوص سال ۹۶ به بعد) مطابق با آخرین تغییرات دارایی قرار داده شود، تا برنامه حسابگر از این فایل‌های خام برای تکمیل اطلاعات صورت معاملات فصلی استفاده نماید.

 

راهنمای گزارشات سه ماهه دارایی

نکته: جهت بدست آوردن محل نصب برنامه در ویندوز XP بر روی آیکن حسابگر در دسکتاپ کلیک راست کرده < Find Target < Properties  و در ویندوزهای ۷ ، ۸ و ۱۰ بر روی آیکن برنامه راست کلیک کرده < Open File location را انتخاب نمایید و وارد مسیر نصب برنامه شوید.

۳ – بیلد جدید برنامه مربوط به تیر ۱۳۹۶ و یا بالاتر را از شرکت شایگان سیستم دریافت و برنامه را به‌روزرسانی نمایید.

۴ – چنانچه از نسخه‌های ۹ و یا بالاتر حسابگر استفاده می‌نمایید، با به‎روزرسانی برنامه، امکان استفاده از TTMS جدید به صورت رایگان برای شما فراهم می‌گردد.

۵ – چنانچه نسخه حسابگر مورد استفاده ۸ است، لطفا مراحل زیر را دنبال نمایید:

۵ – ۱ – ابتدا باید شماره سریال قفل مورد استفاده به شرکت اعلام شود (۸۸۶۵۵۰۲۱-۰۲۱  داخلی ۱۲۴)  و فایل فعال‌سازیTTMS  سال ۱۳۹۶ تهیه شود و فایل فعال‌سازی نیز ترجیحا در مسیر نصب برنامه کپی شود.

۵ – ۲ – وارد برنامه حسابگر شده (پس از بروزرسانی مطابق بیلد جدید) و در قسمت گزارشات > تهیه گزارشات سه ماهه دارایی> اطلاعات سال ۹۶ به بعد > یکی از فرم‌های سه‌ماهه خرید یا فروش را انتخاب نمایید.

۵ – ۳ – در برنامه نسخه ۸ می‌بایست ابتدا نسبت به فعال‌شدن گزارش دارایی برای سال ۹۶ اقدام فرمایید. در فرم سه‌ماهه خرید یا فروش، پس از انتخاب منوی «فعال‌بودن سال ۹۶»، پنجره «فعال‌سازی فایل دارایی برای سال ۹۶» نمایش داده خواهد شد. در این پنجره روی آیکن قفل کلیک کنید و مسیر فایل فعال‌سازی دریافتی از شایگان‌سیستم را انتخاب و فرم را تایید نمایید. اکنون شما می‌توانید از امکان ارسال فایل TTMS سال ۹۶ بهره‌مند شوید.

 

راهنمای گزارشات فصلی دارایی

نکته: فایل خریداری‌شده برای فعال‌سازی TTMS سال ۹۶ برای نسخه‌های ۸، بر اساس شماره سریال قفل می‌باشد و چنانچه از برنامه در لپ‌تاپ و یا سیستم‌های دیگری که نسخه ۸ می‌باشند، استفاده می‌نمایید می‌بایست، عمل فعال‌سازی را برای سایر سیستم‌ها نیز انجام دهید.

۶ – پس از آپدیت برنامه و فعال‌سازی قابلیتTTMS  سال ۹۶، لطفا قبل از ایجاد فایل و ارسال آن، راهنمایی که در ادامه می‌آید را حتما مطالعه نمایید تا نسبت به تغییرات داده‌شده آگاهی لازم را کسب نمایید.

 

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر راهنمای تغییرات مورد نیاز در اطلاعات جهت تهیه فایل صورت معاملات فصلی (TTMS) سال ۹۶ را مطالعه فرمایید.