جستجو در مقالات آموزشی

سری ساخت (Batch Number)

‌سری ساخت (Batch Number) برای کنترل دسته‌جمعی ورودی و خروجی‌ها یا کنترل هر ساخت در تولید استفاده می‌شود. به این صورت که می‌توانید به ازای هر محموله‌ای برای ورود یا خروج از انبار یک شماره در نظر بگیرید و از طریق شماره در نظر گرفته شده محموله را پیگیری کنید. همچنین می‌توانید برای هر سری تولید و مواد اولیه مربوط به آن، یک شماره تعریف نمایید و بر اساس شماره اختصاص داده شده و بازخورد مصرف کننده، کنترل کیفی محصولات خود را مدیریت نمایید.

سری ساخت یکی از امکانات نرم افزار حسابداری حسابگر نسخه ۱۰ است که برای استفاده از این ویژگی ابتدا باید سری‌ساخت‌هایی که قرار است گردش پیدا کنند را معرفی کنید. برای معرفی سری‌ساخت از منوی اطلاعات پایه > معرفی کالا > سری ساخت > معرفی سری ساخت را انتخاب کنید.

"معرفی

در فرم باز شده با انتخاب دکمه ذره‌بین، می‌توانید لیست سری‌ساخت‌های تعریف شده در سیستم را مشاهده نمایید. برای تعریف سری ساخت جدید بر روی دکمه جدید کلیک کنید و سری‌ساخت مورد نظر را وارد سپس بر روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

نکته: بعد از تعریف سری‌ساخت می‌توانید در فاکتورهای مختلف سری‌ساخت مورد نظر را انتخاب کنید.

"تعریف

توجه داشته باشید که برای استفاده از امکان سری‌ساخت برای کالاها ابتدا باید برای کالاهای دارای سری‌ساخت در فرم معرفی کالا در زبانه اطلاعات کلی، تیک مربوط به پارامتر «سری ساخت دارد» را فعال نمایید.

برای اختصاص سری‌ساخت به کالاها در فرم فاکتور ردیف کالای مورد نظر را انتخاب سپس بر روی دکمه سری ساخت کلیک کنید.

"اختصاص

در فرم باز شده سری‌ساخت مورد نظر خود را از لیست سری‌ساخت‌ها انتخاب کنید. برای هر سری‌ساخت می‌توانید توضیحات و تاریخ سررسید مورد نظر را وارد کنید سپس بر روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

توجه داشته باشید که در این فرم نیز با کلیک بر روی دکمه سری‌ساخت می‌توانید سری‌ساخت جدید در سیستم تعریف نمایید.

"تخصیص

نحوه اختصاص سری‌ساخت به کالا در انواع فاکتور مانند توضیحات داده شده است.

جهت تنظیمات مربوط به سری‌ساخت از منوی اطلاعات پایه> معرفی کالا > سری ساخت > پارامترهای سری‌ساخت را انتخاب کنید.

در ادامه پارامترهای سری‌ساخت به تفصیل توضیح داده می‌شود.

۱- در فاکتور خرید فقط سری‌ساخت‌هایی که گردش ندارند نمایش داده شود: در صورت فعال بودن این پارامتر در فاکتور خرید برای اختصاص سری‌ساخت به ردیف فاکتور، فقط سری‌ساخت‌هایی که گردش ندارند نمایش داده می‌شود.

۲- در فاکتور رسید انبار مقداری فقط سری‌ساخت هایی که گردش ندارند نمایش داده شود: در صورت فعال بودن این پارامتر در رسید انبار مقداری برای اختصاص سری‌ساخت به ردیف فاکتور، فقط سری‌ساخت‌هایی که گردش ندارند نمایش داده می‌شود.

۳- در صدور فاکتور فقط سری‌ساخت های دارای گردش نمایش داده شود (به جز فاکتور خرید و رسید انبار مقداری): در صورت فعال بودن این پارامتر در تمامی فاکتورها به جز فاکتور خرید و رسید انبار مقداری، برای اختصاص سری‌ساخت به ردیف فاکتور فقط سری‌ساخت‌هایی که گردش دارند نمایش داده می‌شود.

۴- نحوه نمایش لیست سری ساخت: با استفاده از این پارامتر می‌توانید نحوه نمایش سری‌ساخت‌ها در زمان اختصاص دادن سری‌ساخت به فاکتور را که می‌تواند یکی از سه حالت زیر مشخص کنید.

نمایش سری‌ساخت‌های دارای مانده: در صورت انتخاب این حالت در لیست سری‌ساخت در فاکتور، فقط سری‌ساخت‌های دارای مانده نمایش داده می‌شود .

نمایش همه سری‌ساخت‌ها و جلوگیری از انتخاب سری‌ساخت بدون مانده: در صورت انتخاب این حالت در لیست سری‌ساخت در فاکتور، تمامی سری‌ساخت‌ها نمایش داده می‌شود و در صورت انتخاب سری‌ساختی که مانده کافی ندارد، به کاربر خطا داده می‌شود و امکان انتخاب سری ساخت داده نمی‌شود.

نمایش همه: در صورت انتخاب این حالت در لیست سری‌ساخت در فاکتور، تمامی سری‌ساخت‌ها نمایش داده می‌شود و کنترلی بر موجودی سری‌ساخت انجام نمی‌شود.

۵- ردیف فاکتور دارای سری‌ساخت قابل اصلاح نباشد: در صورت فعال بودن این پارامتر ردیف فاکتورهایی که برای آن‌ها سری‌ساخت در نظر گرفته شده است، غیر قابل ویرایش می‌شوند.

۶- در حواله و رسید انبار صادر شده از انتقال بین انبار در صورت انتخاب سری‌ساخت در برگه انتقال، سری‌ساخت در حواله و رسید انبار مرتبط ثبت شود: در صورت فعال بون این پارامتر چنانچه در برگه انتقال بین انبار از سری‌ساخت استفاده شود در رسید و حواله مرتبط به صورت اتوماتیک سری‌ساخت ثبت می‌شود.

۷- در تبدیل فاکتور انبار مقداری سری‌ساخت مرتبط قابل انتخاب باشد: در صورت فعال بودن این پارامتر چنانچه که یک فاکتور از روی انبار مقداری صادر شود یا بالعکس، در فرم سری‌ساخت می‌توان، سری‌ساخت فاکتور مرتبط را انتخاب کرد.

۸- از معرفی سری‌ساخت با نام تکراری جلوگیری شود: در صورت فعال بودن این پارامتر، از معرفی سری ساخت با نام تکراری جلوگیری می‌شود.

۹- تاریخ سررسید در اختصاص سری ساخت به فاکتور اجباری باشد: در صورت فعال بودن این پارامتر در هنگام اختصاص سری‌ساخت به فاکتور، تعیین تاریخ سررسید اجباری است.

برای تهیه گزارشات مربوط به سری‌ساخت از مسیر گزارشات > گزارشات اقلام موجودی را انتخاب کنید و در فرم باز شده از گزارشات مربوط به بخش سری‌ساخت استفاده نمایید.

 

 

 

قبلی نصب برنامه حسابگر
بعدی ارسال و دریافت چک بین شرکتها
استفاده از مطالب سايت شایگان سیستم فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.
تمام حقوق برای شایگان‌سیستم (سهامی خاص) محفوظ است.
Copyright © 2021 shygunsys.net - IS