جستجو در مقالات آموزشی

سند موقت در نرم افزار حسابداری

هر رویداد مالی در یک شرکت، سازمان یا بنگاه اقتصادی باید به شکل سند حسابداری ثبت گردد. در نرم ‌افزار مالی حسابگر علاوه بر امکان صدور سند قطعی می‌توانید سند را به صورت موقت نیز در سیستم ثبت نمایید. با استفاده از سند موقت، می‌توانید همانند سند قطعی اطلاعات مالی مجموعه خود را وارد نمایید. با این تفاوت که ورود اطلاعات بدهکار یا بستانکاری طرف حساب، تأثیری در مانده حساب ندارد و پس از تبدیل به سند قطعی بر مانده حساب تاثیر می‌گذارد.

سند موقت کاربردهای متفاوتی دارد که هر کسب و کاری با توجه به نیاز خود می‌تواند از آن استفاده کند. به عنوان مثال فرض کنید مجموعه شما دارای یکسری اسناد ثابت است که به صورت ماهیانه از آن‌ها استفاده می‌کنید، با استفاده از امکان سند موقت می‌توانید این اسناد را یکبار ثبت و در هر زمان آن‌ها را به سند قطعی تبدیل کنید یا فرض کنید در مجموعه شما اسناد توسط حسابدار در سیستم ثبت می‌شود و می‌خواهید اسناد ثبت شده حسابدار، توسط مدیر مالی تایید شوند. با استفاده از امکان سند موقت، حسابدار می‌تواند اسناد را در سیستم ثبت و بعد از تایید مدیر مالی به اسناد قطعی تبدیل شوند. جهت آشایی با امکان سند موقت می‌توانید ویدیوی آموزشی قرار داده شده را مشاهده یا مقاله زیر را مطالعه فرمایید.

 

برای صدور سند موقت از منوی عملیات روزانه > سند موقت > صدور سند موقت را انتخاب کنید.

مسیر انتخاب سند موقت در حسابگر

مسیر انتخاب سند موقت

در فرم باز شده می‌توانید سند موقت صادر و اسناد صادر شده را مشاهده و ویرایش کنید. به صورت اتوماتیک سیستم یک شماره سند جدید (یک واحد بیشتر از آخرین شماره سند) به سند جدید اختصاص می‌دهد که برای صدور بر روی دکمه تایید کلیک کنید.

صدور سند موقت جدید در حسابگر

صدور سند موقت جدید

در قسمت توضیحات سند می‌توانید شرح کلی سند را وارد نمایید.

فرم صدور سند موقت در حسابگر

فرم صدور سند موقت

در قسمت تاریخ سند می‌تواند تاریخ صدور سند را وارد نمایید.

تعیین تاریخ سند در حسابگر

تعیین تاریخ سند

در قسمت رفرنس می‌توانید رفرنس مربوط به سند موقت را وارد نمایید که به طور پیش فرض برابر با شماره سند است.

جهت صدور سند یک ردیف جدید ایجاد کنید در ستون شماره یا نام حساب، شماره یا نام حساب را از لیست حساب‌ها انتخاب کنید. در ستون نوع می‌توانید نوع پرداخت ردیف سند را مشخص کنید. در ستون نوع، نوع پرداخت ردیف را مشخص کنید. برای تعریف انواع دریافت/پرداخت وجه در نرم افزار حسابگر می‌توانید به راهنمای آن مراجعه فرمایید.

تعیین نوع ردیف سند در حسابگر

تعیین نوع ردیف سند

در ستون توضیحات، می‌توانید توضیحات مرتبط به ردیف سند را وارد کنید.

چنانچه به صورت ارزی کار می‌کنید، در ستون ارز، ارز مربوطه و در ستون نرخ، نرخ برابری ارز را وارد کنید.

در ستون مرکز هزینه می‌توانید مرکز هزینه مربوط به ردیف را انتخاب کنید.

در ستون بدهکار و بستانکار ، مبلغ ردیف سند را وارد نمایید.

بعد از تعیین موارد مورد نظر بر روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

 

قطعی کردن سند موقت

شما می‌توانید سندهای موقت ثبت شده در سیستم را دریافت و به سندهای قطعی تبدیل کنید. برای دریافت سندهای موقت از منوی عملیات روزانه > سند موقت > قطعی کردن سند موقت را انتخاب نمایید.

مسیر انتخاب قطعی کردن سند در حسابگر

مسیر انتخاب قطعی کردن سند

در فرم باز شده می‌توانید سندهای موقت صادر شده را دریافت و به سند قطعی تبدیل کنید.

قطعی کردن سندهای موقت در حسابگر

قطعی کردن سندهای موقت

در قسمت نوع دریافت می‌توانید نوع دریافت سند موقت را به سه روش زیر تعیین کنید:

۱-  یک به یک

۲- همه فاکتورها به یک فاکتور

۳- گروهبندی

 

۱- یک به یک: در صورتی که نوع دریافت به صورت “یک به یک” انتخاب شده باشد، هر سند موقت به یک سند قطعی تبدیل می‌شود.

۲- همه سندها به یک سند: در صورتی که گزینه “همه سندها به یک سند” را فعال کنید، همه سندهای موقت صادر شده در یک سند تجمیع می‌شوند.

برای تعیین تاریخی که می‌خواهید سند در آن روز صادر شود، پارامتر “به تاریخ انتخابی” را فعال و در قسمت “صدور سند برای تاریخ”، تاریخ مورد نظر را انتخاب نمایید.

۳- گروهبندی: در صورتی که در قسمت نوع دریافت، گزینه “گروهبندی” را فعال کنید، دریافت اسناد می‌تواند بر اساس تاریخ سند یا کاربر صادر کننده سند باشد. به عنوان مثال اگر دریافت اسناد بر اساس کاربر صادر کننده انجام شود، تمام سندهای موقتی که توسط یک کاربر خاص صادر شده‌اند، به صورت یک سند دریافت می‌شوند.

در صورتی که پارامتر “تجمیع حساب” را فعال کنید، حسابها به صورت تجمیع شده در سند نمایش داده می‌شوند. به عنوان مثال چنانچه در ردیف اول سند ۱، حساب “موجودی نزد صندوق” را به مبلغ ۱۰۰۰۰ بدهکار و در ردیف سوم سند، حساب “موجودی نزد صندوق” را به مبلغ ۲۰۰۰۰ بدهکار ثبت کرده باشید در هنگام تبدیل به سند قطعی یک ردیف برای حساب “موجودی نزد صندوق”  نمایش داده می‌شود که مانده بدهکاری آن برابر با ۳۰۰۰۰ (مبلغ تجمیع شده) در نظر گرفته می‌شود.

در صورتی که پارامتر “سندهای دریافت شده دوباره دریافت شوند” را فعال کنید، سندهایی که قبلا برای آن‌ها دریافت انجام شده هم دریافت می‌شوند.

در صورتی که پارامتر “سندها با نام کاربر جاری صادر شوند” را فعال کنید، سندهای دریافت شده با نام کاربر جاری صادر می‌شوند و در صورتی که این پارامتر را فعال نکنید اسناد با نام کاربر صادر کننده خود دریافت می‌شوند.

بعد از تعیین موارد با استفاده از دکمه انتخاب سند، سندهای مورد نظر جهت دریافت را از لیست اسناد انتخاب کنید. همچنین با استفاده از محدوده شماره و تاریخ می‌توانید انتخاب اسناد را محدود کنید.

بعد از تعیین موارد مورد نظر بر روی دکمه تایید کلیک کنید.

قبلی ارتباط اتوماتیک بین کالاها / انبار و مراکز هزینه در نرم افزار حسابداری
بعدی فیلدهای اضافی
استفاده از مطالب سايت شایگان سیستم فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.
تمام حقوق برای شایگان‌سیستم (سهامی خاص) محفوظ است.
Copyright © 2021 shygunsys.net - IS